ÇOCUK RESİMLERİ BİZİM İÇİN NE İFADE EDER?

Özveri Özel Eğitim

ÇOCUK RESİMLERİ BİZİM İÇİN NE İFADE EDER?

ÇOCUK RESİMLERİ BİZİM İÇİN NE İFADE EDER ?

Çocuklar, resim yapmayı çok sever. Onların duygularını çözmek için bir kağıt bir de kalem yeter. Ama bir de şekiller ve renklerin dili var ki onların iç dünyalarını çözer. Resim, çocuğun aynasıdır. Çocuğun çizgileri onun kızgın ya da saldırgan olup olmadığını, renkler de mutluluk düzeyi hakkında mesaj vericidir. Resim yorumları çocuğunuz hakkında bilgilere kolayca ve eğlenerek ulaşmanızı sağlar. Tüm gelişim alanlarında olduğu gibi resim gelişimi de zeka düzeyine paralel gider.

Çocuk resminin gelişimi 5 aşamada izlenir.

  • KARALAMA DÖNEMİ : 2-4 yaşlar arasında başlar. Çocuk, kağıdın üzerinde bıraktığı çizgileri görünce yaratıcı gücünün farkına varır.
  • ŞEMA ÖNCESİ DÖNEM : 4-7 yaşlar arasında başlar. Bu dönemde çocuk çevresiyle bilişsel düzeyde iletişim kurmaya başlamıştır. Çocuklar özellikle kişilik ve gelişim özelliklerini gösteren resimleri anlatma ve sergileme eğilimi gösterirler. Bilinçli resim seçimleri başlar.
  • ŞEMATİK DÖNEM : 7-9 yaşlar arasını kapsar. Kavram biçimleri kesinlik kazanmaya başlar. Çizgiler nesneleri sembolize etmek için çizilir. Daha çok röntgen resim özellikleri görülür.
  • GERÇEKÇİLİK DÖNEMİ : 9-12 yaşlar arasını kapsar. Çocuk, sosyal yaşamın bir üyesi olduğunun bilincine varmıştır. Kızlar modaya uygun kıyafetler çizerken erkekler, maç – uçak- savaş oyunları çizmeye başlarlar.
  • MANTIK DÖNEMİ :  12-14 yaşlar arasındaki dönemdir. Çocuk bu dönemde gördüğü objelerin orantılarını, boyutlarını, derinliklerini çizgilerine yansıtır. Renk, en iyi şekilde kullanılmaya başlanır.

ZİHİNSEL YETERSİZLİĞİ OLAN ÇOCUKLARIN RESİMLERİ

Resimlerde belirgin bir konu yoktur. Plansızdır. Yaşıtlarının resim özelliklerinden oldukça gerilik gösterir. Resim cılız ve ilkeldir. Çoğunlukla kağıda resim yerine karalama yaparlar. Ayrıntılar yoktur. Örneğin, insan resminde göz, kulak, burun vb. eksik çizerler. Ya da ev çizerken kapısı camı çatısı bacası farklı yerlerdedir.

Çocukta, resimleri ters çizme durumu sıklıkla karşılaşılıyorsa öğrenme güçlüğü çekebileceği düşünülebilir.

ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLARIN RESİMLERİ

Üstün kabiliyetli kişi diğer insanlardan farklı düşünebilme, davranabilme kabiliyetine sahiptir. Resimlerde dikkat çeken ortak özellikler kısaca akranlarından üstün bir performans göstermeleridir. Farklı kavramlar arasında mantıklı ilişkiler kurabilmeleri, gelişmiş hayal gücü, çizilen figürlerin hareket halinde olabilmesi, renklerin genelde canlı olması kağıdın tamamının kullanılması gibi. . .

UNUTULMAMALIDIR Kİ;

Çok güzel resim yapan çocuk zeki, zeki olan çocuk güzel resim yapar anlamına gelmez !

 

Özel Eğitim Alan Öğretmeni  

Nursen YILMAZ ÖZDEMİR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Özveri Özel Eğitim

Çocuklarımızın layık olduğu eğitim – öğretim hizmetini çağdaş fiziki alanlarda gönülden gelerek, sevgi , ÖZVERİ ve güler yüzle sunan güçlü bir eğitim kadrosu ile çalışmak vizyonumuz.

         

Neredeyiz?

Adres
1441 Sk. No:3 Alsancak/İzmir
+90(532) 285 63 78

+90(232) 463 38 03
info@ozveriozelegitim.com

İletişim