DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU (DEHB) OLAN ÇOCUKLARLA İLGİLİ İPUÇLARI…

Özveri Özel Eğitim

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU (DEHB) OLAN ÇOCUKLARLA İLGİLİ İPUÇLARI…

Öncelikle bu çocuklar dikkatlerini yoğunlaştırmada ve sürdürmekte zorlanırlar. Dikkat süreleri çok kısadır. Çocuğun derse odaklanması için dikkat süresine uygun kısa süreli, çeşitliliği fazla çalışmalar yapılmalı, çocuğa kısa cümleler kurulmalıdır.

  • Hiperaktif çocuğa yardımcı olmanın bir diğer koşulu ise kararlı ve tutarlı olmaktır. Bu çocuklar değişikliklerle başa çıkmakta güçlük çekerler. Düzenli ve organize olma, zamanı ayarlama konusunda zayıftırlar. Sınıf masasını, okul çantasını toplamakta dahi zorlanabilir. Bu nedenle dışardan gelecek yardıma ihtiyaç duyarlar.
  • Bu çocuklara sınıfta tamamlamaları için sorumluluklar verilmeli. Görevleri yerine getirdikçe özgüveni ve derslere, okula olan ilgisi de artacaktır.
  • Ödevleri küçük parçalara bölerek vermek gerekmektedir. Bunlar çocuğun yapabileceği, basit, karmaşık olmayan ödevler olmalıdır. Ödev sayısının az olmasına dikkat edilmelidir.
  • Öğretmen, DEHB olan öğrencileri sınıfın en önünde oturtmaya özen göstermelidir. Öğretmenin sınıfta konuşma ya da sunum yaptığı yere yakın olmalıdır. DEHB olan çocuğu fazla öğrenciyle oturtmakta dikkatini dağıtır. Eğer çocuk yazı yazmak için sağ elini kullanıyorsa sınıfın en sağ köşesinde oturması faydalı olacaktır.
  • DEHB olan çocuklar dürtülerini kontrol etmekte zorlanırlar. Kavgaya eğilimleri olduğunu unutmayın. Bu çocukları suçlayacak ve savunuya getirecek söylem ve davranışlardan sakının. Çocuğun benlik saygısına zarar vermeyecek şekilde sorunu çözmeliyiz. Bunu sınıftaki diğer çocuklardan ötekileştirmeden damgalamadan yapmalıyız.
  • Bu tip çocukların çoğunluğu görsel olarak öğrenmeye yatkındırlar. Dokunsal ve görsel öğrenme yollarına uygun ders planı hazırlamanız ve ona uygun ders araçları kullanmanız faydalı olacaktır. Onlardan ezberlemeleri yerine konuyla ilgili film ya da hikaye yaratarak bunu canlandırmalarını isteyebilirsiniz. Böylelikle hem daha çabuk öğrenecek hem daha çok aklında kalacaktır.
  • Ders sırasında sık sık molalar verilebilir.
  • DEHB çocuklarına ödül sistemi uygulanabilir.
  • Tamamı yazılacak cevaplar yerine bilgiyi ölçen boş yerleri doldurma soruları sorulabilir.
  • Dikkat artırıcı çalışmalar yapılmalıdır.

Zihinsel Engelliler Sınıf  Öğretmeni  

Seden YILDIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Özveri Özel Eğitim

Çocuklarımızın layık olduğu eğitim – öğretim hizmetini çağdaş fiziki alanlarda gönülden gelerek, sevgi , ÖZVERİ ve güler yüzle sunan güçlü bir eğitim kadrosu ile çalışmak vizyonumuz.

         

Neredeyiz?

Adres
1441 Sk. No:3 Alsancak/İzmir
+90(532) 285 63 78

+90(232) 463 38 03
info@ozveriozelegitim.com

İletişim